Podatki za wynajem mieszkania.

Ściana jak nowa
Podatek za wynajem może być w formie zryczałtowanej lub na tak nazywanych zasadach ogólnych. Ryczałt jest uproszczoną formą rozliczenia podatku dochodowego. Gdy się na niego zdecydujemy trzeba złożyć oświadczenie o wyborze tej formy stosownemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Wartość tego podatku jest zależna od tego jak wysoki jest nasz przychód i nie możemy go pomniejszyć o żadne koszty pozyskania przychodu. Liczymy go sami i płacimy, co miesiąc bądź co kwartał do urzędu skarbowego w czasie do 20 dni kolejnego miesiąca.

Nie trać prądu na darmo
Autor: Skoff
Źródło: Skoff

Przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych opłacamy podatek od dochodu, więc różnicy między faktycznie uzyskanym przychodem z wynajmu a kosztami jego uzyskania. Trzeba pamiętać o tym, że ażeby wszystkie nasze wydatki mogły być zaliczone do kosztów pozyskania przychodów powinny być one udokumentowane. W tym przypadku również osobiście obliczamy miesięczną zaliczkę za podatek (czytaj też kwota wolna od zajęcia) i płacimy ją do właściwego urzędu skarbowego w terminie do 20 dni każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczka na podatek (czytaj też vat 7) od najmu w tej formie nie musi być zgłaszana naczelnikowi urzędu skarbowego, ponieważ jest to pierwszorzędna forma opodatkowania. W momencie, gdy nie będziemy uiszczać opłaty z tytułu wynajmu mieszkania to dopadną nas konsekwencje karno-skarbowe, które ustala przepis Kodeksu karnego skarbowego.

Dom czy mieszkanie za milion
Autor: Prestige PR
Źródło: Prestige PR

Jeśli nie wiemy, jaką formę podatku wybrać możemy skorzystać z pomocy. Wiele jest książek na temat rozliczania najmu. W nich odnajdziemy takie wiadomości jak przykładowo, kiedy można opłaty opłacać] zaliczki kwartalne, jak zdecydować się na najkorzystniejszą postać opodatkowania, co można zaliczyć do kosztów i multum innych przydatnych wskazówek. Jeszcze szybciej możemy otrzymać podobne informacje wpisując w przeglądarkę internetową na przykład umowa wynajmu wzór.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes