Podział tynków i ich zastosowanie. Jaki najpopularniejszy?

Ściany zewnętrzne i wnętrza, w dużej ilości przypadków, pokrywane są mieszanką zaprawy i kruszcu. Tynk, to bardzo szerokie pojęcie, znaczące warstwę z cementu lub wody i wapienia. Zabezpiecza spodnie ściany przed działaniem czynników atmosferycznych i innych, występujących we wnętrzach pomieszczeń.

tableau - dom

Autor: Björn S…
Źródło: http://www.flickr.com

Do użycia na zewnątrz lub w pomieszczeniach, o większej wilgotności powietrza, dobrze sprawdzi się tynk cementowy. Jest dostępnych wiele jego odmian. Najpopularniejsze to tynki zwykłe, czyli cementowo-wapienne i mieszanki cienkowarstwowe. Pierwsze wymienione, tworzone są na miejscu budowy, nie dają gwarancji trwałości, z tego powodu są z czasem rzadziej wykorzystywane. Te drugie są tworzone w fabrykach, i w gotowej postaci masy dostarczane są na budowę. Mieszanki cementowe są również bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ze względu na kleistość, szpachlowanie jest cięższe oraz zajmuje więcej czasu, niż w przypadku pozostałych mieszanek. Mieszanki cienkowarstwowe dostępne są w formie gotowej do użycia. Można je dostać w wielu kolorach, w ich skład wchodzą wzbogacenia mineralne, pracuje się z nimi stosunkowo łatwo oraz mogą posiadać krótszy okres wysychania.

Zobacz też –

fotografijka - dom

Autor: Marco Verch
Źródło: http://www.flickr.com

Inną klasyfikacją mieszanek są mieszanki zdobieniowe. Zwykle bardziej elastyczne, z dodatkami dowolnych minerałów w celu przypominania innych materiałów. Można, przy pomocy właściwych przyrządów, wykonywać różnorodne struktury. Tynk betonowy dekoracyjny stworzy efekt industrialnej powierzchni betonowej, szarej, z charakterystycznymi ubytkami. Gdy chcemy saFarba (zobacz farba magnetyczna i tablicowa)elnie wykonywać podobnego rodzaju mieszankę, dobrze jest wyszukać na stronach internetowych prostych ilustracji krok po kroku – więcej…. Albo, najprościej skierować się do profesjonalistów o wykonawstwo. Tynk betonowy dekoracyjny można nakładać na każdy typ warstwy budowlanej wykorzystywanej na ścianach w pomieszczeniach. Podłoże trzeba wcześniej odkurzyć oraz wysuszyć. Oferobeton (link do strony)jest w formie proszku do połączenia z wodą przed wykorzystaniem, albo wymieszanej już mazi. Przed wystartowaniem nakładania tynku, należy dokładnie przemieszać zawartość opakowania. Żeby efekt nie był ciężki, świetnym rozwiązaniem jest stosowanie efektu betonu tylko na niektórych elementach mieszkania, na przykład na jednej powierzchni, zaznaczając kompozycję przestrzeni. Należy zestawiać efekt szarego betonu z żywiołowymi kolorami.Każde rozwiązanie dekoracyjne będzie dobre, jeśli jest skorelowane z ogólnym pomysłem stylistycznym przestrzeni. Cenne są umiar i równowaga – te zasady winny towarzyszyć jakiemukolwiek projektantowi wnętrz.

Comments are closed.

BizStudio-lite Theme by SketchThemes