Pozycjonowanie – czy pomocne dla firmy

Czy ktokolwiek potrafi wyobrazić sobie życie bez internetu? Ja na pewno nie… Globalna sieć już na stałe zadomowiła się w miejscu pracy oraz naszych prywatnych czterech ścianach. Ktoś mógłby zauważyć, że ludzie komunikowali się skutecznie już dawno temu a ja pytam o jakość tej komunikacji. Oczywiście można było wysłać wiadomość pocztą i czekać (czasem bardzo długo) aż odbiorca otrzyma (lub nie) naszą wiadomość.

Portfel, pieniądze
Autor: sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Aby być pewnym iż ją otrzymał musieliśmy czekać tyle samo czasu na odpowiedź lub potwierdzenie. W późniejszym okresie technika pozwoliła na prawie natychmiastową komunikację za pomocą telegrafu lub telefonu jednak za pomocą tych urządzeń byliśmy w stanie jedynie przesyłać krótkie wiadomości i głos co tylko częściowo oddawało proces komunikacji. Radio i telewizja z kolei pozwalały na przesyłanie informacji tylko w jedną stronę co uniemożliwia równoczesne wysyłanie i odbieranie wiadomości. Dopiero internet umożliwił nam szybką, dwustronną i niezawodną komunikację, w której treść komunikatu mogła być praktycznie w dowolnej formie.

Internet zyskał swoją popularność w dużej mierze dzięki stronom www (World Wide Web), na których można było zamieszczać coraz ciekawsze treści. Ilość stron www zaczęła rosnąć w tak dużym tempie, że zaistniała potrzeba stworzenia wydajnego narzędzia do wyszukiwania interesujących nas treści. Jedną z pierwszych znanych wyszukiwarek była ale od jakiegoś czasu najbardziej znaną i zyskującą coraz więcej zwolenników jest W tym momencie nasuwa się pytanie jak wygląda kwestia trafności wyników w stosunku do wysyłanych zapytań i czy użytkownik ma w ogóle wpływ na wyświetlane wyniki. Kwestią tą zajmuje się branża pozycjonerska albo krotko – SEO.

SEO (z ang. Search Engine Optimization) to w dosłownym tłumaczeniu optymalizacja silnika wyszukiwania albo po prostu – pozycjonowanie stron w internecie. Mało ludzi wie, że internauci również mają wpływ na wyniki wyświetlania stron dla różnych zapytań. Rozwinął się już nawet branża zajmująca się tylko tym konkretnym zagadnieniem. Pomimo iż jest to wciąż branża niszowa, to na naszym rynku jest już kilka poważnych firm zajmujących się pozycjonowaniem. Na czym polega ich praca? Tego nikt nie wie, ponieważ każda z firm broni dostępu to własnych danych tak aby jak najlepiej je wykorzystać z pożytkiem dla siebie. W internecie jest jednak dużo informacji na ten temat np. pod adresem także każdy użytkownik może poznać podstawy SEO w kilka minut.

Aby skutecznie wypozycjonować stronę www należy zawsze przestrzegać zaleceń Google. Przejrzysta struktura strony oraz występowanie na niej pozycjonowanych fraz to podstawa. Historia domeny, na której znajduje się interesująca nas strona również ma wpływ na jej występowanie wśród wyników wyszukiwania. Jeżeli chcemy zmienić pozycję strony, powinniśmy uważać aby robić to w sposób rozumny to znaczy taki, który uchroni nas przed dodaniem tej strony do filtra lub w najgorszym przypadku usunięcia z wyników wyszukiwania. Takie pozycjonowanie, które jest zgodne z zaleceniami Google nazywamy w naszym kraju etycznym pozycjonowaniem. Profesjonalne firmy zajmujące się pozycjonowaniem stosują tylko takie praktyki, które są ogólnie uznane za etyczne. Profesjonalni pozycjonerzy posiadają zaplecze oraz podpisują umowy partnerskie z innymi portalami internetowymi, co umożliwia im skuteczne funkcjonowanie.

Pozycjonowanie jest procesem tak złożonym, a algorytmy wyszukiwania Google zmieniają się tak często, że aby zawsze być na bieżąco z tym tematem powinno się stale śledzić zmiany na tym trudnym rynku. Widać więc, że jest to zajęcie dla pasjonatów a nie dla ludzi chcących szybko zarobić duże pieniądze przy małym nakładzie pracy. Pozycjonowanie to również proces długoterminowy co często odstrasza ludzi szukających szybkiego zarobku. Jeśli i Ty chcesz zostać pozycjonerem powinieneś zacząć zgłębiać ten ciekawy temat już dziś.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes