Public relations we współczesnym biznesie

Mały podatnik czyli kto?
Praca, biznesmen
Autor: www.s-lab.pl
Źródło: www.s-lab.pl

Już z górą pięćdziesiąt lat temu marketing został pełnoprawną dyscypliną badań, analizowaną przez setki akademików. Wtedy również w przedsiębiorstwach narodziły się zespoły odpowiedzialne za kreowanie wizerunku korporacji oraz zespoły promocyjne. Teraz fachowców od PR opłacają przedsięwzięcia prywatne, krajowe oraz urzędy władzy, takie jak np. Sejm. Dużo ludzi łączy PR z działaniami promocyjnymi, a to jest nieprawidłowe. Zwięźle więc rozwiejmy wszelkie wątpliwości z tym związane.

Marketing to przede wszystkim ocenianie mocnych i słabych stron marki, układanie treści promocyjnych, określanie grup docelowych i strategiczne projektowanie przyszłych kampanii promocyjnych. Przy okazji należy jasno zaznaczyć, co to jest komunikat reklamowy. Reklama to komunikacja jednostronna, od przedsiębiorstwa do klienta. Ma za zadanie namówić go do nabycia konkretnego towaru lub wybrania konkretnej usługi. Porządna promocja ma zwracać na siebie uwagę i trafiać prosto do wyznaczonego targetu. W korporacjach zazwyczaj funkcjonują autonomiczne działy marketingowe, czasami jednak korzysta się z usług, jakie zapewnia outsourcingowa jednostka marketingowa bądź agencja PR.

Mocne wejście Twojej firmy
Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Głównym zadaniem jednak, jakie realizuje agencja public relations, jest coś innego. Public relations to przepływ komunikatów sprzężony, od firmy do konsumenta i na odwrót. W tej sytuacji kluczowe jest stworzenie stabilnej relacji pomiędzy marką a resztą świata. Dobry fachowiec od PR powinien wsłuchiwać się w opinie klientów i na bazie prawdziwych wiadomości budować długotrwałą więź. Takie działanie oznacza długofalowe kreowanie wizerunku. To oznacza, że public relations ma zdecydowanie dłuższy czas oddziaływania, niż długa nawet kampania promocyjna. Agencja public relations powinna pielęgnować renomę marki, badając wydarzenia i robiąc regularne badania recenzji na temat firmy.

PR korporacyjny to podstawa w aktualnej gospodarce. Bez kreowania pozytywnego wizerunku żadna korporacja nie odniesie sukcesu na rynku.

Źródło: PR Time

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes