Regulowanie podatku od przychodu na podstawie ryczałtu od dochodów ewidencjonowanych korzystając z druku PIT 28

firma - migawka
Każdy przedsiębiorca rozpoczynając swoją działalność musi poważnie zanalizować, na jakich zasadach chce regulować podatek od dochodu w Urzędzie Skarbowym. Jest dostępnych multum druków, każdy przeznaczony do konkretnego sposobu rozliczania się z podatku, a trzeba wybrać ten właściwy dla naszej działalności.

firma - migawka
Autor: Gobierno de Chile
Źródło: http://www.flickr.com

Osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, spółki cywilne os. fizycznych oraz spółki jawne os. fizycznych, a także podatnicy którzy rozliczają dochód z najmu, podnajmu, dzierżawy i in. – te podmioty mogą regulować podatki z wykorzystaniem druku PIT 28. Druk ten pozwala na rozliczenie dochodu na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych- tutaj. PIT 28 można złożyć wspólnie z innym drukiem PIT, jeżeli prowadzimy także inne typy działalności, lub jeśli poza swoją pracą czy firmą, dzierżawimy dom osobom trzecim. PIT 28 ma również kilka aneksów, które trzeba obligatoryjnie dołączyć, w zależności od typu działalności.

Ten konkretny druk nie umożliwia rozliczania się wspólnie z małżonkiem, jeśli więc dzierżawicie osobom trzecim mieszkanie, które jest waszym dobrem wspólnym – oboje musicie złożyć formularz PIT 28 (lub w odpowiednim terminie złożyć deklarację o rozliczaniu się jedynie przez jednego małżonka).

Nie jest możliwe przy tym formularzu odliczać również ulgi na dziecko, ani odliczyć kosztów zdobycia dochodu. podatek (czytaj też przetwarzanie danych osobowych) ryczałtowy można płacić jedynie, jeżeli nasze przychody nie przekraczają 150 tysięcy euro. Po wybraniu takiego sposobu regulowania podatku oraz po złożeniu właściwego wniosku, potwierdzającego w Urzędzie Skarbowym wybór takiego sposobu, trzeba płacić comiesięcznie wyliczoną kwotę podatku, w ciągu całego roku. Dalej, do końca stycznia trzeba rozliczyć PIT 28, aby sprawdzić, czy nie ma się nadpłaty lub niedopłaty.

Wszelkie istotne dane na temat tego sposobu rozliczania można odszukać w Internecie, jedyne co trzeba zrobić, to w wyszukiwarkę wpisać: pit 2016 online. Ogromna ilość poradników, stron i porad na każdy temat wiążący się z podatkami, w tym o podatku ryczałtowym, jest w naszym zasięgu. Dzięki możliwości wypełnienia formularzy internetowo, wyrażenie: pit 2016 online przekieruje nas od razu do portali, na których są odpowiednie druki, uzupełnione o wskazówki- pit 2016.

Jeżeli rozpoczynasz dopiero działalność gospodarczą, przekalkuluj wszystkie możliwe sposoby rozliczeń, żeby zdecydować się na najodpowiedniejszą. Bądź pewien również, czy wypełniłeś druk, właściwy do typu swojej działalności, gdy nadchodzi okres rozliczeń. Jeżeli zaś, myślisz o dzierżawie nieruchomości osobom trzecim, nie zapomnij zgłosić chęć ryczałtowego rozliczenia dochodów właściwym wnioskiem, zanim otrzymasz pierwszą wpłatę z tego powodu.

Mimo, że system podatkowy w Polsce jest zawiły, dzięki ogromowi stron internetowych tłumaczących ich rozliczanie, możemy być co raz spokojniejsi. Przede wszystkim dlatego, iż nareszcie, wszystkie najistotniejsze dane, da się znaleźć w tym samym miejscu i to będąc w domu.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes