Relacje łączące różne osoby jako bardzo istotny element branży handlowej

Praca w branży handlowej oraz w marketingu nie należy do najłatwiejszych – wiele bowiem uzależnione jest od kontaktów, jakie specjalista nawiązuje z klientem. To od sposobu, w jaki zatrudniony w handlu, bądź marketingu odnosi się do klienta zależy, czy klient ten skorzysta ponownie z usług przedsiębiorstwa.

marketing relacji

Autor: Jeffrey Zeldman
Źródło: http://www.flickr.com
Często bowiem wychodzi na jaw, że to nie koszt usługi jest ważnym czynnikiem w czasie wyboru produktu lub usługi, a poziom obsługi. Stare przysłowie handlowców mówi, że pojedynczy zadowolony klient może sprowadzić paru innych, jeden niezadowolony klient (czytaj w serwisie) może natomiast odstraszyć kilkudziesięciu jeszcze nieprzekonanych. Dlatego w tych dziedzinach nieustannie troszczy się o motywację zatrudnionych, jak również docenia się zaangażowanie w zdobywanie nowych kontrahentów.

infografika marketingowa

Autor: MSLGROUP Global
Źródło: http://www.flickr.com

Stały klient to dobry klient

Wieloletnie analizy rynków pokazują, że klient wybierający usługi jednej firmy, który jest usatysfakcjonowany relacjami handlowymi, przynosi znacznie większe przychody, niż pozostali klienci. Dla poprawy motywacji odbiorców do częstszych zakupów stosuje się systemy lojalnościowe – na przykład przyznając kartę stałego klienta. Tego typu klienci zamawiają większą ilość towarów i usług, jak również mogą przeznaczyć na nie większe sumy. Każda firma powinna mieć opracowaną specjalną ofertę dla takich odbiorców, w tych najbardziej doświadczonych przedsiębiorstwach do kontaktowania się ze stałymi klientami deleguje się indywidualnego doradcę. Takie zabiegi marketingowe są znane w środowisku pod hasłem „marketing relacji” , jest to niezwykle opłacalne przedsięwzięcie dla obu stron transakcji. Do tego typu zadań dobrze jest przeznaczyć najlepszych pracowników.

Wydajny podwładny

Podstawa wynagrodzenia osoby zajmującej się handlem nie musi być bardzo wysoka – wygórowane wynagrodzenie bazowe zmniejsza motywację do wykonywania obowiązków. Dla osiągnięcia wyższych rezultatów pracy, pracodawcy wykorzystują tak zwane programy motywacyjne. Polegają one na przykład na wynagradzaniu pracownika procentem od kwoty, na jaką opiewa podpisana przez niego umowa. Dzięki temu, zatrudnionemu zależy na tym, żeby klient podpisał umowę opiewającą na jak najwyższą sumę. Jest to prosty sposób na wynagradzanie najsprawniejszych sprzedawców, oraz na równoczesne badanie wydajności każdego z nich.

Comments are closed.

BizStudio-lite Theme by SketchThemes