Sprzęt do wspinaczki

człowiek ubrany w polar w górach
Większość interwencji służb ratowniczych dotyczy niewłaściwego przygotowania miłośników wspinaczki górskiej do wymagających warunków związanych z terenem. Nieprzygotowanie jest o tyle ekstremalne, że ludzie wybierające się w góry nierzadko nie znają nawet numeru telefonu do właściwych służb. Był to jeden z głównych powodów, dla którego w Polsce wprowadzono numer alarmowy 112. Góry to bardzo niebezpieczne tereny, w szczególności w w zimie czy wczesną wiosną, gdy utrzymuje się jeszcze śnieg. Odpowiedzialni miłośnicy wspinaczki za każdym razem oglądają prognozę pogody oraz aktualne warunki pogodowe panujące na miejscu, kontrolują też ostrzeżenia dotyczące lawin, ale w pierwszej kolejności są wyposażeni w konieczną dla tego rodzaju warunków odzież.

wspinaczka górska
Autor: Randen Pederson
Źródło: http://www.flickr.com
W co być ubranym w góry?W wędrówkach po górach najistotniejsze jest obuwie – w sklepach sportowych niejednokrotnie spotyka się tzw.

Szukasz dodatkowych materiałów na prezentowany tu temat? To nie problem, zwyczajnie wejdź dalej (https://www.kormoran-rowy.pl/ceny-pakiety/dieta-dabrowskiej-nad-morzem) a przekonasz się, że to było niezwykle proste.

obuwie trekkingowe, czyli dostosowane właśnie do warunków wędrówki po górach. Buty takie posiadają utwardzenie za kostką, są wykonane z odpornego materiału który musi pozwolić skórze oddychać, ale w pierwszej kolejności mają twardą podeszwę której nie przebije żaden kamień. Istotnym wyposażeniem jest także przystosowana kurtka z powłoką przeciwwietrzną, takie ubrania są jednak drogie więc w górach często widuje się polary (produkty znanych producentów – ). Stanowią one dobrą izolację termiczną i ochraniają w ograniczonym stopniu przed wiatrem. Przed wycieczką w góry zawsze warto się zaopatrzyć także w odpowiednią mapę i kompas oraz mieć naładowany telefon komórkowy by w razie wypadku wezwać odpowiednie służby.

Gdzie kupować rzeczy na wycieczkę?Wszystkie akcesoria do wspinaczki i spacerów po górskich terenach można dostać w specjalnych sklepach sportowych. W tego rodzaju sklepach można dostać szeroki wybór ubrań z goretexu, polaru i pozostałych podobnych tworzyw, specjalne namioty i śpiwory oraz dużo innych przydatnych elementów. W takich sklepach łatwo dostać produkty renomowanych producentów, takich jak na przykład znany na całym świecie Mammut (sprzęt do wspinaczki – sprawdź ofertę). Poza ubraniami, ten producent zajmuje się produkowaniem sprzętu wykorzystywanego przez służby ratunkowe jak lokalizatory czy detektory lawinowe. Ceny elementów są bardzo zróżnicowane, wystarczy jednak zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt, żeby być bezpiecznym podczas wędrówek po górach.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes