Świadectwo energetyczne – chronienie środowiska w Twoim domu

budynek energooszczędny Libeskind Villa
Certyfikaty energetyczne są weryfikacją poziomu jakości budynku czy lokalu. To dokument, który może wydać tylko specjalista. Przedstawia zapotrzebowanie energii potrzebnej do pokrycia zapotrzebowania związanego z eksploatacją budynku bądź lokalu. W skład zapotrzebowania na energię wchodzą: ogrzewanie, ciepłą wodę, wentylację i klimatyzację.

Przepisami z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy prawo budowlane (czytaj: Nowelizacja ustawy Prawo budowlane – 15 październik 2009 r) (Dziennik Ustaw nr. 191 z dnia 18 października 2007 r. poz. 1373) wprowadzono w kraju system świadectw energetycznych dla nieruchomości o różnym zastosowaniu, a także ich elementów. Ustawa implementuje regulację 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Regulacja jest elementem polityki energetycznej UE. Ma ona na celu ograniczenie zapotrzebowania na energię, działa na rzecz ochrony środowiska i bezpieczeństwa energetycznego (na rzecz środowiska działają także nowoczesne elektryczne instalacje).

Nowe regulacje położyły nacisk na nadmierne spożytkowanie energii i jej źródeł. Polityka energooszczędności, oraz globalne dążenie do rozwoju zrównoważonego przekładają się na działania na różnych szczeblach.

Autor: UBM

Na spodzie piramidy działań jest podmiot prywatny (wynajmujący, posiadacz, inwestor). Koszt eksploatacji warunkuje komfort użytkowania obiektu. Stanowi o nim m.in.: sposób wykorzystania energii, kubatura budynku, rodzaj materiałów z których został wykonany, rodzaj potrzebnej energii, gatunek ogrzewania, izolacyjność przegród i ogromna ilość innych elementów których obecność powoduje zwiększenie zapotrzebowania na energię (iq-building.com.pl/).

Świadectwo energetyki dla nieruchomości składa się z czterech stron. Termin ważności dokumentu, jest nie większy niż 10 lat. W ostatniej części certyfikatu zawarte są uwagi w zakresie możliwości obniżenia zapotrzebowania na energię końcową. To najistotniejszy element opracowania obejmujący zalecenia umożliwiające zmniejszenie zapotrzebowania na energię wykorzystywaną do eksploatacji budynku. Sprawia to, że budynek ma wyższą wartość rynkową, przy tym jest proekologiczny i niedrogi w eksploatacji.
Źródło: http://iq-building.com.pl/

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes