Tag Archives: szkło

Kilka podstawowych informacji na temat rodzajów i odmian szkła, stosowanego w życiu codziennym.

Szkło to jeden z najpopularniejszych materiałów używanych w przemyśle i budownictwie. Jego początki sięgają tysięcy lat, bo już dawne ludy korzystały z roztopionego po wpływem wulkanów czy piorunów piasku. Przez wiele lat udoskonalano techniki jego obróbki, aby dojść do tego, co mamy w dniu dzisiejszym, to znaczy setek jego odmian i gatunków.

Jak uda się osadzić szybę bezpieczną hartowaną?

Kiedy pracujemy w tzw. budowlance wiemy doskonale, jaki typ wkrętów jest potrzebny. Do niektórych prac potrzebny okaże się wkręt talerzykowy. Wszystko jest zależne od tego, co musimy wykonać. Wkręty posiadające talerzykowe łebki są potrzebne, kiedy należy łączyć np. profile stalowe. Wkręty talerzykowe są tworzone ze stali hartowanej. Przy wykonywaniu różnego rodzaju remontów należy kupić w kilkanaście, a czasem i kilkadziesiąt wkrętów tego typu.

I hartowane, i to najzwyklejsze szkło jest używane nie tylko do dekoracji mieszkalnych wnętrz, lecz także do ich urządzania

Gdy na początku ubiegłego stulecia Żeromski w swojej powieści kreślił wizję szklanych domów, to wcale nie sądził, że jego idea 100 lat później jest w stanie się zmaterializować. Oczywiście obiekty wykonane w całości z tego surowca byłyby mało funkcjonalne, lecz pojedyncze ściany albo niektóre elementy, np. schody, bywają obecnie umieszczane w projektach nowoczesnych domach. O ile w literaturze szkło bywa symbolem przemijalności, to szkło hartowane w XXI-wiecznym i stylowym budownictwie jest solidne niczym stal.

schody z jesionu, producent schodów z drewna

Producent schodów drewnianych stosuje przeróżnego rodzaju drewno drzew liściastych. Wielokrotnie wykorzystuje się do tego celu drewno jesionowe. Jest to jeden z najstarszych gatunków drzew. Schody jesionowe tworzą nie tylko element użytkowy, ale też mogą być wyrafinowanym składnikiem strojnym szczególnie, kiedy umiejscowione są w pokoju dziennym lub w holu.

Do czego jest obecnie używane szkło, podstawowe odmiany tego niezwykle popularnego materiału

Jednym z najstarszych materiałów wykorzystywanych przez człowieka jest szkło. Ludzie mają z nim do czynienia już od wielu tysięcy lat, w przyrodzie szło można było znaleźć w miejscach gdzie uderzały pioruny czy przy wulkanach. W końcu nauczyli się je produkować, a setki lat poprawiania techniki dało to, co obecnie mamy, czyli dziesiątki odmian i rodzajów szkła. Najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane jest klasyczne okienne szkło. Jest ono tanie, gwarantuje wystarczające parametry termiczne i wytrzymałościowe, i jest podstawowym materiałem stosowanym właśnie przy produkcji okien.

Budynki ze szkła

Aktualnie w Kalifornii budowana jest nowa siedziba potentata technologicznego, marki Apple. Została wykreowana na papierze przy wielkim udziale nieżyjącego już założyciela firmy, słynnego Steve Jobsa. Wygląd gigantycznego kompleksu pokazuje zamiłowanie genialnego szefa Apple do pewnego pięknego budulca. Budynek będzie posiadał wszystkie ściany szklane.

W jakich domach pasują szklane schody?

W „Przedwiośniu” mit o szklanych domach symbolizował dobrobyt i nowoczesność, które były rezultatem użycia jako materiału budowlanego różnobarwnego szkła. Możemy zatem stwierdzić, że przyszło nam żyć w dobrych czasach, gdyż szklane domy w pewnym sensie stały się rzeczywistością.