Transport produktów z Chin. O jakich rzeczach powinno się pamiętać?

Handel jest zajęciem, które jest prawie tak stare jak sama ludzkość. Z początku była to raczej transakcja bardziej polegająca na wymianie określonych towarów. Jedna strona posiadała coś czego potrzebowała druga i odwrotnie. Handel zawsze niewątpliwie wiązał się z konkurencją, natomiast tym bardziej dziś ta konkurencja jest wielka. Coraz trudniej przebić się ze swoim pomysłem na interes, gdyż rynek jest dość mocno przesycony wszelkimi towarami oraz usługami. Dlatego musimy się jakoś odznaczać i być bardziej atrakcyjnym dla klienta niż konkurencja. Ogromną zaletą dla potencjalnych klientów jest niska cena. Dlatego coraz więcej firm wchodzi w import z Chin. Jak przedstawia się tego typu współpraca oraz jakie formalności trzeba załatwić?

towar

Autor: Aaron Muszalski
Źródło: http://www.flickr.com
Musimy być czujni już na etapie negocjowania z dostawcą z Chin oraz dokładnie określić wszelkie szczegóły, łącznie z potrzebną dokumentacją. Należy mieć na uwadze to, że musimy dostarczyć całość dokumentacji w oryginałach jeszcze nim nasz towar klikdz się wię zostanie dostarczony do granicy z Polską. Jednak by otrzymać komplet dokumentów od strony chińskiej trzeba zapłacić całą należną sumę. Z tego powodu trzeba zdobyć całą sumę. Nawet jeśli mamy w planach rozbić płatność na raty, to zapłata całości i tak będzie musiało nastąpić w dość krótkim czasie. W przypadku gdy w grę wchodzi spedycja kolejowa, tego typu transport zajmuje mniej więcej dwa tygodnie. Dlatego nie jest to aż tak dużo czasu na zrobienie opłat oraz otrzymanie dokumentacji, więc całość powinna być wykonana dosyć sprawnie.

dokumenty przewozowe

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Do załatwienia całości potrzeba konkretnych dokumentów. Ważne aby były one po angielsku. Musimy zdobyć list przewozowy, fakturę na towar. Tu ważne jest by faktura zawierała niezbędne informacje takie jak, nazwę zakupionych rzeczy, ilość sztuk, cenę za pojedyncze sztuki towaru, wartość całej dostawy, sposób dostawy, informację odnośnie tego skąd jest towar, jak również jego wagę netto oraz brutto. Prócz tego potrzebny będzie też dodatkowy dokument, a konkretnie świadectwo pochodzenia (np. import z chin). Trzeba bowiem zdawać sobie z tego sprawę, iż niektóre towary dzięki świadectwu pochodzenia mogą mieć zniżone opłaty celne. Jeśli natomiast nie jesteśmy pewni co do wszystkich wytycznych warto skontaktować się z agencją celną. W taki sposób nie będziemy narażeni na niepotrzebne opłaty wynikające z opóźnień. Takie opóźnienia są związane bowiem z dodatkowymi kosztami za magazynowanie towarów, które musimy w jakimś miejscu ulokować oczekując na właściwe dokumenty.

Comments are closed.

BizStudio-lite Theme by SketchThemes