W jaki sposób odpowiednio wykonać rekrutację pracowników, zalety korzystania z firm HR.

Biznes, mężczyźni
Sporo firm ma niekiedy spore problemy z wyszukaniem odpowiednich pracowników. Mimo że teoretycznie na rynku jest spora stopa bezrobocia, to jeżeli zacznie się szukać ludzi ze specyficznymi kwalifikacjami i kompetencjami, to czasami będą spore kłopoty z ich wyszukaniem.

rekrutacja pracownicza
Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com
Można oczywiście podjąć decyzję o zatrudnieniu absolwentów i wyszkolenie ich od podstaw, lecz będzie się to wiązać przede wszystkim z kosztami oraz czasem, a oprócz tego nie ma się pewności, że taka osoba po upływie kilku miesięcy nie znajdzie czegoś ciekawszego. Wiele firm poszukuje pracowników samodzielnie, umieszcza oferty pracy na swojej firmowej stronie i w portalach z ogłoszeniami, często także szuka pośród znajomych swoich pracowników. Często tego typu metody są wystarczające, i w dłuższym lub krótszym okresie czasu kogoś jednak się znajdzie. Jednak coraz więcej firm woli się zdecydować na profesjonalne usługi hr – dzięki zleceniu poszukiwania pracowników (zobacz umowa zlecenie a chorobowe) zawodowcom nie będą one musiały tracić dużo czasu na zarządzanie ogłoszeniami i przeprowadzanie rozmów.

Ogromnym plusem rekrutowania przez firmy HR jest ich znacznie bardziej profesjonalne podejście do szukania pracowników (zobacz: HR – usługi). W każdym zawodzie potrzebne są odmienne wymagania i doświadczenie, całkowicie inaczej przebiegać będzie rekrutacja handlowców, a w odmienny sposób specjalistów IT czy księgowych. Doświadczenie oraz wiedza osób zawodowo się zajmujących rekrutacją pozwoli im znacznie lepiej wyłuskać wśród setek chętnych właśnie te osoby, jakie będą miały największy potencjał. Przeważnie podczas poszukiwań pracowników dla klienta początkowy etap realizuje tylko firma zajmująca się rekrutacją.

Time tracking
Autor: Victor1558
Źródło: http://www.flickr.com
W jego trakcje analizuje się oferty, jakie napłynęły jako odpowiedź, i przeprowadzane są rozmowy z kandydatami. Na tej podstawie wybiera się kilka osób, jakie w następnych etapach są przedstawiane przyszłemu pracodawcy. Następnie wybiera się kandydatów do kolejnych etapów, które już najczęściej albo przeprowadzane są wspólnie, albo też będzie się nimi zajmować już tylko firma szukająca pracowników.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes