W jakim terminie trzeba aktualnie okazywać fakturę do paragonu?

Kasa fiskalna
Z roku na rok przybywa w Polsce ustaw. Każdy biznesmen prowadzący swoją działalność gospodarczą musi ciągle być na bieżąco w sprawach księgowych. Nie jest prosto orientować się w ciągłych zmianach, dlatego też mało kto decyduje się na prowadzenie swojej firmy. W sieci można jednakże odnaleźć wiele informacji na nadmieniony temat.

Rachunek
Autor: miguelb
Źródło: http://www.flickr.com

Istnieją fachowe portale, które oferują profesjonalną wiedzę z dziedziny finansowej. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazy: zwolnienie z kasy fiskalnej , faktura na podstawie paragonu lub obowiązek podatkowy, tak aby takie informacje pozyskać. W owym artykule zostanie podjęta kwestia czasu, w jakim aktualnie każda firma ma zobowiązanie wydać fakturę do paragonu.
Na początku powinno się uściślić kwestię wystawiania faktury i paragonu. Otóż każdy biznesmen ma obowiązek okazywać paragon klientowi, który jest osobą prywatną, jak i temu, kto prowadzi własną firmę. Jeżeli nie zostanie okazany paragon, to człowiek biznesu który tego zaniedba naraża się na poważne konsekwencje, jako że popełnia wykroczenie zgodnie z „Kodeksem karnym skarbowym”. Wtenczas zostają na niego nakładane kary pieniężne. Podobnie rzecz ma się co do wystawienia faktury VAT. Jeśli nabywca zażąda jej okazania, to handlowiec ma zlecenie spełnienia żądania klienta. W przypadku nie zrealizowania tej prośby zbywca popełnia naruszenie przepisów, które normuje ten sam „Kodeks karny skarbowy”.

Wobec tego do kiedy zbywca musi okazywać wymienioną fakturę VAT?

Do roku 2013 nie było jednoznacznej odpowiedzi na tak sformułowane pytanie. Otóż możliwe było działanie w dwojaki sposób wobec biznesmena, któremu wystawiło się paragon, a on zażądał wydania faktury. Trzeba było było wystawić mu ją w terminie do 7 dni od wydrukowania paragonu.

Jeśli chcesz przeczytać większą ilość wiadomości na prezentowany temat, to zerknij na opublikowany tutaj post a zobaczysz dodatkowe interesujące informacje.

Ten czas był normowany przez zasady wymienione w ustawie o VAT. Można było również wystawić fakturę nawet do 3 miesięcy od wydania danego paragonu. Ten czas z kolei stabilizowały zasady ordynacji podatkowej. Wielu ekspertów ten drugi termin wskazywała jako dobry. Teraz przepisy są sprecyzowane i każdy sprzedawca ma taki obowiązek w czasie 90 dni.

Jeżeli ten artykuł wydaje Ci się ekscytujący, sprawdź informację przedstawiającą analogiczny temat. Najprawdopodobniej ona także Cię zainteresuje.

Po ich upływie może, ale nie ma konieczności.
Czytaj też

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes