Własne mieszkanie – z rynku pierwotnego a może wtórnego?

wnętrza
Podejmując decyzję o rozpoczęciu poszukiwań swojego mieszkania, stajemy przed koniecznością dokonania wyboru między nowym mieszkaniem, które oferuje deweloper a lokalem z tzw. rynku wtórnego. Mimo powszechnie obowiązującej opinii, która głosi, że „nowe jest lepsze”, wybór nie jest wcale prosty i wymaga spokojnego przemyślenia oraz zidentyfikowania własnych oczekiwań i możliwości.

W naszym poradniku, postaramy się przybliżyć wszystkim interesującym się kupnem mieszkania, najważniejsze z przesłanek, wpływających na wybór: rynek pierwotny a może wtórny.

Lokalizacja mieszkania (najlepsze mieszkania Wrocław Psie Pole)

Lokalizacja jest bezsprzecznie jednym z najważniejszych aspektów, na który zwracają uwagę osoby poszukujące własnego mieszkania. Jest to element, w sporym stopniu warunkujący popularność oraz cenę danej nieruchomości . Nieruchomości mieszkaniowe, budowane przez deweloperów są zazwyczaj umieszczone na przedmieściach, co jest podyktowane dostępnością gruntów pod zabudowę oraz ich mniejszą ceną. Plusem takiej lokalizacji jest bardziej spokojne sąsiedztwo i mniejsze natężenie ruchu, minusem – przymus dojazdu np.

Ten proponowany serwis, który widzisz, pokieruje Cię do atrakcyjnych treści na przedstawiany temat – zobacz także inne teksty mające równie trzymające w napięciu posty.

do pracy. Kupującym zainteresowanym mieszkaniem bliżej centrum pozostaje poszukiwanie wyjątków od powyższej zasady lub kupno mieszkania na rynku wtórnym. W takim przypadku muszą jednak liczyć się z wyższą kwotą, jaką będą musieli uiścić za własne eM.

Stan zaawansowania inwestycji

Płyty ogniochronne firmy Knauf
Autor: Knauf Sp. z o.o.
Źródło: Knauf Sp. z o.o.

Bardzo często decyzja o zakupie lokalu mieszkalnego od firmy deweloperskiej podejmowana jest jedynie na podstawie analizy przygotowanych wizualizacji budowanej nieruchomości. Ten stan rzeczy sprawia, że osoby chcące kupić mieszkanie muszą zdecydować się na kupno „kota w worku”, a o faktycznych atutach i wadach lokalu dowiadują się dopiero po odbiorze kluczy.W tej kwestii sporą przewagę mają mieszkania z ”drugiej ręki”. Potencjalny kupiec może z łatwością obejrzeć mieszkanie, co na pewno da możliwość przekonać się, czy mieszkanie spełnia jego oczekiwania i czy jest warte swojej ceny.

Infrastruktura osiedla

Otoczenie i infrastruktura zlokalizowana w pobliżu nieruchomości w dużym stopniu wpływa na komfort życia jego mieszkańców. Podejmując decyzję o kupnie mieszkania Wrocław z rynku wtórnego mamy sposobność do całościowej oceny jego otoczenia. czas jaki minął od oddania nieruchomości umożliwił inwestorowi wykończenie otaczających je parków czy placów zabaw oraz umożliwił rozwój miejscowej infrastruktury. Nieco gorzej wyglądają fakty w przypadku projektów firm deweloperskich, w przypadku, których stan rozwoju infrastruktury uzależniony jest od stopnia zaawansowania inwestycji.

Aranżacja lokalu


Wyświetl większą mapę

Możliwość dostosowania mieszkania do własnych potrzeb jest ważną cechą wpływającą na jego atrakcyjność. Na tym polu zdecydowaną przewagę mają mieszkania z rynku pierwotnego. Firmy deweloperskie często oprócz mieszkań w stanie deweloperskim oraz wykończonych „pod klucz” oferują również opcję przebudowy mieszkania według życzeń nabywcy, co daje nabywcy możliwość przystosowania mieszkania do własnych potrzeb już na etapie jego budowy. Wspomniane rozwiązanie pozwala na uniknięcie czasochłonnego remontu oraz powiązanych z nim kosztów.Takich możliwości nie posiadają osoby, które podjęły decyzję o nabyciu mieszkania na rynku wtórnym. Ponadto remont mającyna celu np. zmianę układu pomieszczeń, z uwagi na zastosowaną przy budowie nieruchomości technologię, może być trudny do wdrożenia lub nawet niemożliwy. Jest to spory minus mieszkań z „drugiej ręki”.

Dodatkowe koszty

W przypadku, gdy sprzedającym lokal jest deweloper, kupujący musi uiścić opłatę notarialną oraz ponieść koszty sądowe powiązane z przeniesieniem własności. Dodatkowo, w przypadku gdy kupuje lokal w stanie deweloperskim, musi liczyć się z kosztami wykończenia mieszkania. Nabywając mieszkanie z rynku wtórnego oprócz kosztów notarialnych i sądowych, nabywca musi zapłacić podatek CPP, w wysokości 2 % ceny transakcyjnej. W sytuacji, gdy korzystał z usług pośrednika, musi także opłacić prowizję, która w zależności od wielkości miasta waha się w przedziale 1,5 – 3% wartości transakcji.

Jak widać, aby dokonać trafnego wyboru pomiędzy nieruchomością z rynku pierwotnego a wtórnego, trzeba dobrze rozpoznać własne potrzeby oraz dogłębnie przeanalizować wiele ważnych elementów, mających wpływ na atrakcyjność mieszkania.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes