Wycieczka na górski szlak – co warto spakować do plecaka?

Z roku na rok jest coraz więcej osób kochających aktywne formy wypoczywania. Wylegiwanie się na plaży dawno przestało być popularne. Staje się raczej sygnałem tego, że nie troszczymy się o własne zdrowie oraz kondycję fizyczną, a równocześnie nie posiadamy sprecyzowanych zainteresowań. Ci, którzy cenią sobie górskie wycieczki, powinni pamiętać o właściwym ekwipunku. Z pewnością przydać mogą się palnik turystyczny i żywność liofilizowana.

liofilizacja

Autor: Chuck Feder
Źródło: http://www.flickr.com
Żywność liofilizowana większości z nas kojarzy się z trwającymi wiele dni ekspedycjami w naprawdę wysokie górskie szczyty. To po tego rodzaju żywność sięgają najczęściej himalaiści, którzy zdobywają najwyższe szczyty świata. Co to takiego? Jest to pożywienie, które poddawane jest procesowi liofilizacji. Polega on na suszeniu po uprzednim zamrożeniu. W czasie tego procesu wykorzystuje się silnie obniżone ciśnienie. Żywność liofilizowana odznacza się również tym, że odparowywana jest z niej woda. Wyparować trzeba minimum 70% wody. Taki proces konserwowania sprawia, że jedzenie odporne jest na działanie przeróżnych bakterii, które prowadzą do jej psucia – więcej informacji.

W efekcie jest niezwykle trwała i na górskich eskapadach sprawdza się wręcz doskonale.

Czy w kontekście tej tematyki masz więcej pytań? (https://primaveraspa.pl/wypoczynek/oferty-specjalne/wczasy-seniora-nad-morzem/) Jeżeli tak, kliknij ten link – to nie może za nic umknąć Twojej uwadze!

Metoda liofilizacji używana była po raz pierwszy podczas II wojny światowej na terenie Stanów Zjednoczonych. Początkowo była stosowana do obróbki krwi, którą dzięki temu można było bez obaw o jej przydatność transportować na naprawdę niemałe odległości. Z czasem zaczęto stosować ją do konserwacji pożywienia. Dzisiaj podróżnicy nie potrafią wyobrazić sobie bez niej przetrwania w wysokich górach.

wybierz palnik turystyczny

Autor: Ashley Van Haeften
Źródło: http://www.flickr.com

Palnik turystyczny nie pełni może tak ogromnej roli, jak żywność liofilizowana, ale jest też niezwykle przydatny. Wprawdzie można go zastąpić samodzielnie wznieconym ogniskiem, ale to wymaga już dużo większego zachodu. Należy bowiem uzbierać chrust, a następnie go odpalić, co nieraz może być naprawdę trudne. Z pomocą palnika bez problemu uda się błyskawicznie oraz sprawnie przygotować posiłek na biwaku. Naprawdę oszczędza to czas, a także nerwy, które mogą pojawić się w sytuacji problemów z rozpaleniem ogniska. Palnik turystyczny i żywność , która konserwowana była metodą liofilizacji istotnie ułatwiają życie tych, którzy lubią podróżować i raczej nie zatrzymują się w luksusowych hotelach. Warto o tym pamiętać.

Comments are closed.

BizStudio-lite Theme by SketchThemes