Wzniesienie nowego domu na wsi albo w strefie podmiejskiej wymaga wielkich nakładów finansowych

budowa
Marzeniem tych szarych obywateli jest coraz częściej niewielki domek parterowy usytuowany gdzieś na obrzeżach miasta lub na wsi. O takim cichym zakątku marzą nade wszystko osoby po pięćdziesiątce, a nawet po dwudziestce, które po kilkunastu latach mieszkania w Warszawie, Wrocławiu lub innym wielkim mieście, mają po dziurki w nosie ulicznego hałasu oraz zanieczyszczonego powietrza.

kosztorys
Autor: Agnieszka Bykowska
Źródło: www.Projektoskop.pl
Sama inicjatywa rozpoczyna się od upatrzenia, a potem kupienia właściwej działki budowlanej i pomyślnego sfinalizowania wszystkich formalności w urzędach – mamy tutaj na względzie przede wszystkim pozwolenia na budowę parterowego albo piętrowego domku. Później trzeba dodatkowo znaleźć architekta, który narysuje plan przy uwzględnieniu sugestii przyszłych właścicieli. Oczywiście każdy wymieniony etap wymaga wyłożenia dużych środków finansowych, a to przecież zaledwie początek.

Sprawy finansowe pozostają na tyle istotne, że kosztorysowanie robót budowlanych staje się wręcz obligatoryjną czynnością – szczególnie ta kwestia powinna interesować tych, którzy zamierzają w nieodległej przyszłości wystawić wieżowiec, galerię handlową bądź inny potężny obiekt; sprawdź również: programy do kosztorysowania. A my tymczasem wróćmy do meritum naszych dywagacji. Można więc znaleźć w internecie przykładowy kosztorys (witryna przedsiębiorstwa Athena Soft) budowlany, lecz warto pamiętać, że to tylko wzór, który być może nie uwzględnia wszystkich naszych potrzeb.

Jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem, to rozsądniej zaangażować kosztorysanta – w przeciwnym wypadku można wpakować się w tarapaty. Jeśli prace ruszą pełną parą, a za kilka tygodni zabraknie środków na kupno bloczków albo zaprawy, to nie będzie
program do kosztorysowania
Autor: Kirsty Pitkin
Źródło: http://www.flickr.com

rady – trzeba wstrzymać roboty budowlane.

Kosztorys budowlany zawiera mnóstwo kluczowych informacji, tak dla przyszłego gospodarza, jak i dla budowlańców; sprawdź też: tu. W tabelkach posegregowane zostały kolejne prace: od przygotowania terenu zaczynając, poprzez stolarkę okienną i konserwację konstrukcji dachu, a finalizując na tak niewielkich akcesoriach jak wkręty lub nakrętki.

W ostateczną cenę zostaje także wliczona robocizna i koszty transportu prefabrykatów na plac budowy. Chociaż kosztorysowanie robót budowlanych robót budowlanych bywa zadaniem powierzanym fachowcom w tej dziedzinie, to trzeba mieć na względzie jeden, tak samo ważny fakt: lepiej mieć w szafie dodatkowe pieniądze – tak na czarną godzinę, bo właściwie zawsze w takich przypadkach wydaje się więcej niźli było planowane.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes