Z początkiem ciepłych miesięcy urzędy pracy w wielu województwach notują spadek bezrobocia

praca
Z początkiem ciepłych miesięcy pośrednicy w wielu województwach notują wzrost zatrudnienia. Na rynku pracy pojawią się ciekawe oferty, dotyczące pracy sezonowej. Pośrednicy pracy, zarówno w Polsce, jak i za granicą poszukują pracowników sezonowych, z reguły do prac fizycznych.

praca
Źródło: flickr.com
Często pojawiają się również czasowe oferty pracy w biurze. Wielu właścicieli firm w ten sposób uzupełnia sobie kadry na okres wakacji, gdy stali pracownicy idą na urlop. Do łatwo dostępnych zajęć tymczasowych wciąż należą roboty budowlane oraz praca pomoc kuchenna. W sektorze budowlanym zazwyczaj zatrudnia się sezonowych robotników za pośrednictwem urzędów pracy.

W branży gastronomicznej w sezonie letnim także panuje ożywienie. Zwłaszcza w modnych rejonach turystycznych przybywa ofert dla kelnerów i pomocy kuchennej. Warto wiedzieć, że pracę tymczasową można również znaleźć w urzędzie pocztowym. Wysyłanie listów z wakacji jest bowiem nadal popularne, więc ktoś powinien obsłużyć ten nadzwyczajny przepływ korespondencji. Urlopowa turystyka poprawia także ruch w ośrodkach SPA. Czasową pracę w tej branży znajdą nie tylko doświadczeni specjaliści, ale także studenci wychowania fizycznego, którzy dopiero w sezonie wakacyjnym muszą odbyć obowiązkowy praktykę. Oferty tego typu otrzymamy zwłaszcza w województwie zachodniopomorskim, przykładowo przeszukując serwisy ofertami po frazie: praca Koszalin.

praca
Autor: David Brewer
Źródło: http://www.flickr.com

Praca sezonowa to dla osób poszukujących pracy często najlepsza okazja, aby podreperować swój budżet. Także studenci, bez doświadczenia z zaangażowaniem wykorzystują okres wakacji, aby zarobić sobie trochę grosza.

Jednakże wielu nieuczciwych przedsiębiorców wykorzystuje niewiedzę niedoświadczonych pracowników, a także osób, którym bardzo zależy na pracy. Najczęściej ma miejsce, że pracodawca nie podpisuje żadnej umowy z pracownikiem lub nie wypłaca mu obiecanych pieniędzy. Często też zaniża się wynagrodzenie końcowe w stosunku do ustalonej wcześniej stawki .
Sprawdź też
W jaki sposób chronić się przed pracownicą-oszustem? Po pierwsze zawsze podpisywać umowę jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Oprócz tego, uważnie przeczytać umowę i skontrolować, czy warunki ustalone w trakcie rozmowy z pracodawcą, mają odzwierciedlenie w umowie pisemnej. Pamiętajmy, że w momencie podjęcia pracy „na czarno”, pozbawiamy się jednocześnie wielu praw. Na dodatek możemy nigdy nie otrzymać naszej wypłaty.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes