Zakładamy własną działalność gospodarczą

Firma
Rzeczywistość jest tak, że obecnie każdy może mieć przedsiębiorstwo. Nie jest to bardzo trudne zadanie, ale duża część osób nadal ma wiele obaw. Dlaczego? Bo często brakuje im kogoś, kto krok po kroku poprowadziłby ich przez każdą zawiłość zakładania swojej działalności. Ale to tylko nasze obawy, bo jest wiele instrukcji w stylu jak założyć firmę krok po kroku. Najważniejsze to mieć ochotę i zacząć, reszta jakoś się potoczy.

Rozmowy biznesowe
Autor: Baltic Development Forum
Źródło: http://www.flickr.com
Jasne jest, że nie każdy nadaje się do prowadzenia firmy, ale to już temat na zupełnie inną dyskusję, bo na sto procent wszyscy chętni firmę są w stanie założyć . Później zatrudnia się pracowników i dochodzi zastanawianie się, w jaki sposób rozwiązać wszystko z ważnymi państwowymi urzędami. Bo jak można się domyślić potrzebne okazuje się zgłoszenie pracownika do zus.

Tak w rzeczywistości nie musimy wiedzieć, w którym momencie i jak to zrobić, bo wystarczy przejść się do ZUS-u i tam dostaniemy wszelkiego rodzaju niezbędne wiadomości. Dodatkowo, jeżeli mamy wiele obaw to można też zgłosić się do prawnika, który wytłumaczy nam, co i jak należy robić w jakiej kolejności, by później nie było trzeba płacić jakiś kar.

Macierzyński urlop a własna firma Kobiety często boją się, że ciążpodatek (czytaj też macierzyński)h karierę. Jednak obecnie nie jest to wcale tak oczywiste, bo można później kontynuować swe zawodowe życie, a urlop macierzyński to po prostu czas dla dziecka. W trakcie urlopu przysługuje nam zasiłek (zobacz podatek od umowy o dzieło) macierzyński a działalność gospodarcza. A kiedy mamy własną działalność gospodarczą to trzeba wziąć pod uwagę to, że trzeba w trakcie urlopu macierzyńskiego płacić składkę chorobową.

Jest ona w konkretny sposób wyliczana. Oczywiście musimy też iść do ZUS-u z wypełnionymi papierami oraz z aktem urodzenia bobasa, dodatkowo jeszcze musimy napisać podanie o zasiłek na urlopie macierzyńskim. Po złożeniu wszystkich dokumentów można być pewnym, że będziemy dostawały zasiłek. Nie można sobie odpuścić złożenia dokumentów.

Bo części kobiet wydaje się, że skoro posiadają własną działalność, to im się nie należy, że nie mogą starać się o tego typu zasiłek, a jak wiadomo te pieniądze im się należą, więc nie ma, nad czym gdybać. Trzeba skompletować dokumenty i iść do ZUS-u, jeżeli są obawy, że po porodzie nie znajdziemy na to czasu, to zamiast aktu urodzenia, możemy zanieść oświadczenie od lekarza z prawdopodobną datą porodu, a potem ktoś może donieść akt urodzenia.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes