Kiedy rozsądnie jest zawiesić firmę?

Dokumentacja
Prowadzenie działalności gospodarczej najczęściej niesie ze sobą wiele dobrego, jednak prywatna firma to też poważne obciążenia oraz wynikające z nich ryzykowne sytuacje. Nie oznacza to jednak, że w w czasie poważnych problemów firmę należy bezzwłocznie likwidować. Można od niej odpocząć, co w przepisach określane jest jako zawieszenie działalności gospodarczej.

Sprzedaż środków trwałych
Autor: Mark Moz
Źródło: http://www.flickr.com
W myśl przepisów, prowadzenie firmy możemy zawiesić minimalnie na okres 30 dni, najdłużej zaś na dwa lata. Jeśli zdecydujemy się na zawieszenie działalności, możemy spokojnie czekać aż przejdzie kryzys i wrócą lepsze czasy do prowadzenia biznesu. To rozsądny wybór, jeśli nasze problemy finansowe są tymczasowe. Czasowe zaprzestanie prowadzenia działalności jest dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność sezonową – np. usługi budowlane. Jednak prawo – skarga do europejskiego trybunału praw człowieka w strasburgu do skorzystania z takiego rozwiązania mamy tylko wówczas, gdy jesteśmy jednoosobowymi przedsiębiorcami.

Takie rozwiązanie posiada wiele dobrych stron . Skutkiem zawieszenia jest fakt, że nie opłacamy zaliczek na poczet podatku dochodowego, nie musimy składać deklaracji podatkowych oraz nie musimy płacić składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

W owym czasie właściciel firmy w zasadzie nie powinien podejmować żadnych czynności związanych z działalnością, z wyjątkiem tych, które prowadzą do wznowienie działalności gospodarczej.

Odpowiada Ci ten artykuł? To super, sprawdź stronę kancelaria adwokacka częstochowa pod tym adresem. Przeczytasz tam większą ilość informacji na tego typu temat.

Gdy więc odniesiemy wrażenie, że sprzedaż środka trwałego czy wyposażenia pomoże nam „stanąć na nogi”, możemy to uczynić podczas zawieszenia – np. pozbyć się narzędzi, które nie są już nam przydatne.

Należy wcześniej się dowiedzieć czy będziemy musieli opodatkować ową transakcję odpowiednią stawką VAT, czy też wystarczył będzie wzór faktury bez VAT.

Komplikacje w zarządzaniu przedsiębiorstwem, w różnym stopniu, dotykają prawie każdego właściciela. Gdy pojawiają się problemy z płynnością finansową które są związane ze spłatą zobowiązań wobec wierzycieli zastanówmy się nad skorzystaniem z „koła ratunkowego”, do chwili, kiedy sytuacja na rynku się poprawi.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes