Sprzęt elektryczny i elektroniczny – gdzie go wyrzucać?

ekologia
Stara pralka, telewizor, zużyte świetlówki bądź baterie. To nieprzydatne przedmioty, które zalegają w naszych mieszkaniach czy też – co gorsza – są wyrzucane do przydrożnych rowów lub lasów. Niewiele osób wie, jak wysokie niesie to ze sobą niebezpieczeństwo. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zawiera bardzo często szkodliwe dla środowiska i istnienia ludzi i zwierząt substancje.

Odpady Wrocław

Odpady
Źródło: www.utylinia.pl

W większości wypadków po prostu nie wiemy, gdzie powinien trafić zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Jeżeli chodzi o takiego rodzaju odpady (wywzó gruzu – http://oxus.pl/) Wrocław posiada parę punktów, w których wolno pozostawić nieprzydatny telewizor, pralkę, czy zamrażarkę (zobacz szczegóły). Podobne punkty powinny znajdować się na obszarze każdej gminy. Jeżeli ich nie ma odpady elektroniczne na ogół zabiera firma wywożąca śmieci. Należy jednakże pamiętać o tym, żeby nie wrzucać ich do jednego kubła łącznie z odmiennymi odpadami. Nie mogą one bowiem znaleźć się na wysypisku ogólnym. Związane jest to bowiem z poważnym niebezpieczeństwem. Gazy i substancje chemiczne użyte do ich budowy zatruć mogą glebę, wodę i atmosferę. Stąd tak ważna jest utylizacja odpadów.

Giełda odpadów

Gdy chcemy coś nabyć albo sprzedać w wielu przypadkach jeździmy na giełdę. Nie inaczej sprawa ma się ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Kolejnym z rozwiązań na to, jak się go pozbyć, jest giełda odpadów. W dalszym ciągu niewiele osób wie o jej istnieniu. W tej internetowej istnieją ogłoszenia rodzaju sprzedam niepotrzebną lodówkę, czy nabędę silnik [www] do pralki. Tym sposobem możemy nie tylko pozbyć się odpadów, ale ponadto na tym zarobić. Rzecz jasna nie będą to ogromne pieniądze, jednakże to lepsze rozwiązanie, aniżeli odkładanie zużytego mebla w naszych mieszkaniach.

Kup nowy, zostaw stary

Perfekcyjnym rozstrzygnięciem wydaje się pozostawienie zużytego mebla w sklepie AGD/RTV. Od kilku lat mamy taką sposobność zakupując nowe sprzęty elektryczne, lub elektroniczne. Reguła jest prosta: stara chłodziarka w zamian za nową. Większej ilości zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w sklepie zostawić nie możemy. Chyba, że kupimy więcej niż jedno nowe urządzenie.

Źródło: Utylinia

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes