Zwyrodnienie plamki żółtej – przyczyny, symptomy i koszty uzdrawiania

Badanie wzroku
Zwyrodnienie plamki żółtej, zwane również „AMD” jest schorzeniem w siatkówce połączonym z wiekiem, powodującym stratę widzenia centralnego. Stanowi zasadniczą przyczynę zgorszenia się ostrości widzenia u postaci po 50 roku życia w państwach dobrze rozwiniętych. Plamka żółta odpowiada za nasze widzenie centralne. Z powodu jej działania możliwe jest czytanie, identyfikacja twarzy, obserwowanie telewizji i jazda samochodem. Dzięki niej rozróżniamy także kolory.

zwyrodnienie plamki żółtej leczenie
Autor: Michael (a.k.a. moik) McCullough
Źródło: http://www.flickr.com
Zwyrodnienie plamki żółtej prowadzi do pogorszenia widzenia, a nieraz do totalnej utraty widzenia centralnego – utrudniając, a czasami uniemożliwiając piastowanie dziennych prac. Schorzenie charakteryzuje się powolnym i bezbolesnym przebiegiem. Jednakże w wybranych trafach AMD może rozwijać się w mgnieniu oka, powodując nieodwracalną utratę wzroku w nadzwyczaj krótkim okresie. Standardowe przejawy to zdeformowania w widzeniu linii prostych, niewyraźne i mniej ostre widzenie główne, złotawa lub ciemna plama w centralnym polu spostrzegania, odkształcenie obserwowanych obiektów, kolory wydają się być bledsze i skromniej wysycone.

Czy to zagadnienie niesamowicie Cię ciekawi? Jeśli tak, to wejdź tutaj i poznaj naszą firmę – poznasz tu nieziemsko niezwykłe informacje.

Wypada zdać sobie sprawę, jak sporą funkcję odgrywa plamka żółta – leczenie jej schorzeń jest wielce ważkie. Zwyrodnienie plamki żółtej jest drastycznie spojone z wiekiem. Przejawy pojawiają się z reguły po 50. roku życia, aczkolwiek są one rezultatem przemian, które występowały w ciele znacznie wcześniej, pod wpływem bogatych czynników. Na występowanie AMD może posiadać wpływ m.in. przesadna ekspozycja na promienie UV i przenikliwy blask widzialny oraz przewlekłe i regularne obcowanie w sztucznym oświetleniu. Ryzyko zachorowania na AMD jest kilkakrotnie większe u palaczy tytoniu. Jeśli chodzi o leczenie – w pierwszej hierarchii wykonywana jest ocena ,która polega na dokonaniu godziwych badań, w tym badań OCT. Do uzdrawiania wykorzystuje się farmaceutyki hamujące powstawanie chorobliwych naczyń krwionośnych. Poniektóre specyfiki są wstrzykiwane prosto do wnętrza oka. Leczenie obejmuje parę zastrzyków, jakie podawane są w określonych interwałach czasowych. O dozie i częstości iniekcji doszklistkowych decyduje medyk po badaniu okulistycznym i przeprowadzeniu OCT i angiografii fluoresceinowej. Leczenie to umożliwia złagodzić postęp schorzenia, a u większości pacjentów polepszyć ostrość wzroku.

oko
Autor: Victoria Ford
Źródło: http://www.flickr.com
Trzeba zdać sobie sprawę z tego, jak istotną rolę w powszednim funkcjonowaniu gra plamka żółta – leczenie schorzenia jest niezwykle ważne. Koszta zabiegów nie są tanie, w szeregu przypadków dochodzą nawet do kilku tysięcy złotych, jednak plusy są o wiele cenniejsze – korekcja wzroku cena.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes